Witajcie! Sto lat mnie tu nie było; mam nadzieję, że jeszcze ktoś tu zagląda ;) Żyję w kompletnym zagięciu czasoprzestrzeni – od listopada jestem tak zagrzebana w pracy, że już nie pamiętam jak wygląda wolny dzień. Weekend? Nie ma! Święto? Nie ma! Przerwa? Była czterodniowa, w lutym, a mój przemęczony organizm postanowił uczcić ją totalnym odpuszczeniem trybu Robocopa, a co za tym idzie bardzo wysoką gorączką zmuszającą do półprzytomnych seansów Serii niefortunnych zdarzeń odbywanych w pozycji horyzontalnej z nieodzownym towarzystwem kocyka i rozpuszczalnych specyfików w proszku. Kiedy trzeba było wrócić do zleceń objawy przeszły jak ręką odjął… nie chcę nawet myśleć, co to oznacza, bo tęsknię za wakacjami jak za powietrzem, a do września na pewno nie opuszczę kuchni. Gdzie to wszystko się podziewa? Ha! W portfolio! :)
Tak, w końcu udało mi się (z nieocenioną pomocą i programistycznym wsparciem Drugiej Połówki Ani z Grochem o garnek) postawić porządną stronę, na której wygodnie można obejrzeć moje prace. Początkowo ten blog miał spełniać właśnie taką rolę, ale zakładając go byłam przekonana, że nikt tu nie zajrzy, jeśli nie dodam treści. Może miałam rację, a może nie, ale ów dylemat chyba przyniósł całkiem niezłe efekty skoro skończyłam z dwiema stronami pod opieką ;)
Na blogu nie mogłam pokazać Wam zawartości książek, nad którymi pracowałam. Uzupełniałam jedynie prawą kolumienkę (pssst, tytuły linkują do projektów ze zdjęciami) z okładkami publikacji. Dzięki portfolio możecie przekartkować te, które znalazły się już na papierze! Tak, tak, będą kolejne! Półtorej z nadchodzących za mną, dwie i pół do zrobienia… a w międzyczasie robią się tutoriale video i kilka innych zleceń dla świata wirtualnego, między innym dla Ani. Dzieje się! Zapraszam Was zatem serdecznie na AGNIESZKAPIATKOWSKA.COM, moje portfoliowe oczko w głowie i dumę :) Mam wielką nadzieję, że Wam się spodoba :)
A teraz do rzeczy. W końcu jesteśmy tu, żeby zjeść coś dobrego :) Hasło bułeczka cynamonowa chyba u każdego wywołuje skojarzenie z pysznym, drożdżowym zawijańcem, często na bogato oblanym lukrem. Nie byłabym sobą, gdybym czegoś nie dorzuciła! Mamy zatem rabarbar i drobno siekaną melisę, która dodała lekko cytrynowego, orzeźwiającego posmaku. Rabarbar możecie podmienić na truskawki, ale biorąc pod uwagę, że obie pyszności dzielą ten sam sezon, można zrobić dwie wersje… no bo kto nam zabroni? Trener? Dać mu jedną! ;)
Ciasto na bułeczki (6 szt.):
✔ 15g świeżych drożdży
✔ 40g cukru trzcinowego
✔ 300g mąki pszennej
✔ 125ml ciepłego mleka
✔ 50g roztopionego masła
✔ 1 jajko
Przygotowujemy zaczyn. Rozkruszone drożdże zasypujemy cukrem i dwiema łyżkami mąki z odmierzonej do przepisu porcji. Z przygotowanego mleka odlewamy trzy łyżki, dodajemy do drożdży. Delikatnie mieszamy i odstawiamy na 15 minut pod przykryciem w ciepłe miejsce. Mieszanka powinna lekko zwiększyć objętość, a na jej powierzchni powinny pojawić się bąbelki.
Do zaczynu dodajemy resztę mąki i mleka, a także płynne masło oraz jajko. Ciasto wyrabiamy około 10 minut, aż zacznie odklejać się od ścianek misy. Ponownie nakrywamy szmatką, odstawiamy w ciepłe miejsce – tym razem na godzinę.
Nadzienie:
✔ 2 duże łodygi rabarbaru
✔ 1/2 łyżeczki cynamonu
✔ 65g cukru trzcinowego
✔ 30g roztopionego masła
W czasie gdy ciasto wyrasta przygotowujemy nadzienie. Łodygi rabarbaru obieramy, kroimy na centymetrowe kawałki. Wrzucamy do garnka o grubym dnie, zasypujemy cynamonem i połową przygotowanej do nadzienia porcji cukru. Podgrzewamy na średnim ogniu aż cukier się rozpuści, a rabarbar puści sok i zmięknie. Odstawiamy do ostudzenia.
Piekarnik nagrzewamy do 190°C.
Wyrośnięte ciasto wałkujemy w prostokąt. Smarujemy połową przygotowanego masła, oprószamy pozostałym cukrem. Wykładamy nadzienie rabarbarowe. Zwijamy ciasto w roladę i kroimy na 6 równych krążków, które układamy w nasmarowanej masłem formie do muffinek. Z wierzchu ponownie smarujemy roztopionym masłem. Pieczemy około 20-25 minut.
Lukier:
✔ 65g cukru pudru
✔ 4 łyżeczki soku z cytryny
✔ garść liści melisy
Cukier puder ucieramy z sokiem z cytryny – powinien mieć lejącą konsystencję. Listki melisy drobno siekamy, mieszamy z lukrem. Polewamy nim jeszcze ciepłe bułeczki.
Smacznego!
Fajnie Ciebie Aga widzieć i to z takim wypiekiem , od gapiem
Piękne zdjęcia , oj piękne
Ale miło czytać, dziękuję! :)
Prześliczne zdjęcia :)
Dziękuję bardzo! :)